Aktualności

Nie tylko MERS pochodzi od wielbłądów

powiększ

Image courtesy of Serge Bertasius Photography at FreeDigitalPhotos.net

25.08.2016

W sierpniowym wydaniu renomowanego czasopisma PNAS (ang. Proceedings of the National Academy of the United States of America) ukazała się praca, której autorzy dowodzą, iż nie tylko MERS-CoV jest wirusem zoonotycznym pochodzącym od wielbłądów. Okazało się, iż zwierzęta te mogą być również rezerwuarem pierwowzoru wirusa HCoV-229E, który jest jednym z czterech koronawirusów wywołujących u ludzi choroby górnych dróg oddechowych, postrzeganych najczęściej jako przeziębienie.

Z ustaleń naukowców wynika, iż pierwowzór HCoV-229E na samym początku nie był w stanie efektywnie rozprzestrzeniać się wśród ludzi. Przyczyniał się do powstawania regionalnych ognisk chorobowych, które szybko zanikały. Jednakże stopniowo wyewoluował do postaci wirusa, który obecnie wywołuje od 8% do 15% przypadków przeziębienia u ludzi.

Początki historii HCoV-229E do złudzenia przypominają obecne wydarzenia związane z zakażeniami wirusem MERS. Właśnie w tym podobieństwie naukowcy doszukują się zagrożenia, ponieważ około 36% osób chorujących na MERS umiera, a przy zdolności wirusa do zwiększenia adaptacji do człowieka jako gospodarza, możliwość scenariusza pandemicznego staje się bardziej prawdopodobna niż sądzono.

Według danych WHO dotychczas na MERS zachorowało 1 800 osób, z czego 640 zmarło. Ogniska chorobowe odnotowano w 27 krajach.

Źródło: www.pap.pl
Praca źródłowa: V.M Corman i in., Link of a ubiquitous human coronavirus to dromedary camels, PNAS, 2016.
DOI:10.1073/pnas.1604472113
Autor ilustracji: Serge Bertasius Photography
Źródło ilustracji: FreeDigitalPhotos.net
 

© 2021 | Startit Vet Sp. z o.o.
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław | office@startitvet.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: Niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na Politykę Prywatności i Plików Cookies spółki Startit Vet Sp. z o.o.