Aktualności

Światowy program zwalczania najgroźniejszych epidemii

powiększ

Image courtesy of Sura Nualpradid at FreeDigitalPhotos.net

26.01.2017

Nawracające wybuchy ognisk epidemicznych chorób takich jak SARS, Zika czy Ebola i ich śmiertelne żniwo wciąż przypominają o naszej bezsilności. Aby móc temu zaradzić, 19 stycznia uruchomiono program, który ma na celu stworzenie zapasów szczepionek na najgroźniejsze choroby epidemiczne.

Koalicja CEPI (ang. Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) została powołana na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Na początek powierzono jej 460 mln USD pochodzących z donacji wniesionych przez Norwegię, Niemcy, Japonię, Indie, Komisję Europejską, angielską fundację Wellcome Trust oraz fundację Billa i Melindy Gatesów. Organizacja spodziewa się zebrać miliard dolarów do końca 2017 roku. Fundusze zostaną przeznaczone na pięcioletnią działalność.

Pierwszymi celami dla CEPI są szczepionki przeciwko wirusowi Nipah oraz przeciwko MERS i gorączce Lassa, które w najbliższym czasie mogą wywołać epidemie o skali podobnej do tych, które wywołały SARS, Ebola i Zika. Wymienione choroby i patogeny znajdują się na liście "chorób priorytetowych" WHO. W przypadku każdej z nich prowadzone będą badania nad dwoma kandydatami na szczepionkę. W 2021 roku podstawowe badania mają zostać zakończone, a w magazynach mają się pojawić zapasy umożliwiające w razie konieczności zastosowanie nowych substancji.

Jednym z powodów powołania CEPI do życia była zbyt późno wykorzystana szczepionka przeciwko wirusowi Ebola, która latami leżała na półkach naukowców z USA i Kanady. Przypomniano sobie o niej dopiero w trakcie epidemii z 2013 r. Od tego czasu naukowcy potrzebowali cenne półtora roku na skończenie badań nad eksperymentalną szczepionką i uzyskanie danych dotyczących bezpieczeństwa jej stosowania u ludzi.

Innym powodem powstania Koalicji jest brak komercyjnego rynku na "potencjalne" zagrożenia epidemiologiczne. Z tego powodu firmy prywatne nie prowadzą badań w tym kierunku. CEPI postanowiło tę sytuację zmienić i zaprosiło do współpracy wielkie koncerny farmaceutyczne. W chwili obecnej CEPI negocjuje warunki współpracy z takimi graczami, jak GlaxoSmithKline (GSK), Johnson & Johnson, Sanofi, Pfizer i Takeda.

Na stronach Koalicji pojawiło się już pierwsze zaproszenie do współpracy dla organizacji prowadzących badania nad kandydatami na szczepionki od późnej fazy przedklinicznej do fazy drugiej badań klinicznych.

Źródła: Nature i CEPI
Autor ilustracji: Sura Nualpradid
Źródło ilustracji: www.FreeDigitalPhotos.net
 

© 2021 | Startit Vet Sp. z o.o.
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław | office@startitvet.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: Niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na Politykę Prywatności i Plików Cookies spółki Startit Vet Sp. z o.o.