Baza wiedzy

Dlaczego to jest ważne?

Koronawirusy

Koronawirusy są wirusami z otoczką w kształcie kuli o rozmiarach 120-160 nm. Ich materiał genetyczny zakodowany jest w pojedynczej nici RNA o dodatniej polaryzacji (+RNA). Charakterystyczną cechą koronawirusów są pokrywające je wypustki w kształcie maczug lub płatków, które w obrazach mikroskopowych przypominają koronę słoneczną, stąd przedrostek "korona". Biorąc pod uwagę rozmiar genomu i poziom skomplikowania genetycznego, koronawirusy są największymi dotychczas zidentyfikowanymi wirusami z nicią RNA.

Dowiedz się więcej...

Chitozan

Chitozan jest nietoksycznym biopolimerem występującym zazwyczaj w postaci białego proszku. Jest to liniowy polisacharyd (wielocukier) złożony z losowo rozłożonych acetylowanych i deacetylowanych jednostek D-glukozaminy. Uzyskuje się go na drodze deacetylacji chityny naturalnego pochodzenia, która z kolei otrzymywana jest z egzoszkieletów organizmów morskich takich jak kraby czy krewetki lub ze ścian komórkowych niektórych grzybów.

Dowiedz się więcej...

Epidemiczna biegunka świń

Epidemiczna biegunka świń (ang. Porcine Epidemic Diarrhoea, PED) jest chorobą wirusową świń wywoływaną przez koronawirusy, charakteryzującą się wodnistą biegunką oraz utratą wagi. Chorują zwierzęta w każdym wieku, ale najcięższy przebieg obserwuje się u nowonarodzonych prosiąt. W tej grupie wiekowej zachorowalność i śmiertelność może sięgać 100%.

Dowiedz się więcej...

© 2021 | Startit Vet Sp. z o.o.
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław | office@startitvet.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: Niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na Politykę Prywatności i Plików Cookies spółki Startit Vet Sp. z o.o.