Baza wiedzy

Chitozan

Chitozan jest nietoksycznym biopolimerem występującym zazwyczaj w postaci białego proszku. Jest to liniowy polisacharyd (wielocukier) złożony z losowo rozłożonych acetylowanych i deacetylowanych jednostek D-glukozaminy. Uzyskuje się go na drodze deacetylacji chityny naturalnego pochodzenia, która z kolei otrzymywana jest z egzoszkieletów organizmów morskich takich jak kraby czy krewetki lub ze ścian komórkowych niektórych grzybów. Ze względu na naturalne pochodzenie, dużą dostępność oraz właściwości podobne do celulozy, chitozan stanowi cenny polimer znajdujący zastosowanie w dziedzinach takich jak biomateriały, farmaceutyki, kosmetyki, synteza chemiczna, rolnictwo czy przetwórstwo żywności.

Deacetylacja chityny powoduje, że uzyskany z niej chitozan staje się rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu może przyjmować formy pożądane z punktu widzenia niektórych zastosowań (włókna, warstwy itp.). Ponadto za pomocą prostych technik produkcji można z chitozanu uzyskać struktury porowate, co czyni go ważnym biopolimerem stosowanym w inżynierii tkankowej, szczególnie w ortopedii i regeneracji kości. Inne postaci materiałów i wyrobów medycznych zawierających chitozan to żele, gąbki, włókna lub porowate kompozycje chitozanu z ceramiką, kolagenem lub żelatyną. Chitozan jest wykorzystywany w połączeniu z materiałami takimi jak alginiany, hydroksyapatyt, kwas hialuronowy, fosforan wapniowy, PMMA, kwas poli-L-laktydowy i inne. 

Znane są również antybakteryjne właściwości chitozanu, co tłumaczy duże zainteresowanie tym biopolimerem z punktu widzenia celowanego dostarczania antybiotyków czy też ograniczania wzrostu filmów bakteryjnych. Właściwości antybakteryjne w połączeniu z działaniem hemostatycznym powodują, że chitozan jest stosowany w opatrunkach. Ciekawą właściwością chitozanu jest również jego zdolność do wiązania się ze śluzem oraz przekraczania barier nabłonkowych, dzięki czemu rozważano jego zastosowanie jako adjuwant lub adjuwant pomocniczy w szczepionkach.

Chitozan może być modyfikowany w celu zwiększenia rozpuszczalności, kompatybilności mieszanin z innymi związkami czy też uzyskania nowych, pożądanych właściwości. Chemiczna modyfikacja chitozanu może prowadzić do zupełnie nowych zastosowań, jak np. inaktywacja heparyny czy działanie przeciwwirusowe.

© 2021 | Startit Vet Sp. z o.o.
ul. E. Kwiatkowskiego 4, 52-326 Wrocław | office@startitvet.pl

Wykonano w: avangardo.pl

Ważne: Niniejsza strona używa plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na Politykę Prywatności i Plików Cookies spółki Startit Vet Sp. z o.o.